Kobilje 56
9227 Kobilje
Spoštovani,
tako kot vsako leto, tudi v letošnjih prvih E-novicah Saubermacher - Komunala na kratko predstavljamo rezultate ločenega zbiranja odpadkov v preteklem letu. Zahvaljujemo se za vaš prispevek pri ustvarjanju zdravega okolja v letu 2022 v želji, da nam z doslednim ločevanjem odpadkov tudi v prihodnje pomagate ustvarjati zdravo okolje. Hkrati vas tudi v letošnjem letu vabimo k prebiranju naših E-novic, v katerih lahko izveste veliko zanimivega o našem delu in pravilnem ravnanju z odpadki.
LOČENO ZBIRANJE ODPADKOV V LETU 2022
V 17 občinah, kjer podjetje Saubermacher – Komunala izvaja GJS zbiranja komunalnih odpadkov, je delež ločeno zbranih frakcij v skupni količini zbranih komunalnih odpadkov v letu 2022 predstavljal 58,9 %. Trend rasti deleža ločeno zbranih odpadkov v vseh zbranih odpadkih se umirja, zato smo v letu 2022 začeli z uvajanjem zbiranja stekla od vrat do vrat. Storitev smo v preteklem letu izvajali že v 6 občinah, z vključevanjem novih občin pa nadaljujemo tudi letos.
Količina zbranih komunalnih odpadkov ostaja na ravni preteklega leta. V letu 2022 smo v naših občinah zbrali povprečno 189 kg ločenih frakcij in 132 kg mešanih komunalnih odpadkov na prebivalca. Vse napore moramo v prihodnje usmeriti v to, da bo v zabojnikih za mešane komunalne odpadke končalo čim manj ločenih frakcij, ki tja ne sodijo in bodo le-te zbrane ločeno.
Tudi nevarnih in posebnih odpadkov iz gospodinjstev je v letu 2022 bilo zbranih manj kot v letu 2021 in to za 18 %, kar lahko pripišemo dejstvu, da so v preteklih letih bile počiščene stare zaloge in se občani tudi pri izbiri izdelkov obnašajo vedno bolj trajnostno.
Več zanimivih informacij o našem delu in aktivnostih v letu 2022 ter načrtih za letos pa najdete v poročilu Gospodarno ravnanje z odpadki v letu 2022, ki je objavljeno na naši spletni strani strani na tej povezavi.
Ali ste vedeli?
Steklo je mogoče neskončno reciklirati, za 1 tono papirja je potrebno posekati 24 dreves, iz plastike pa se lahko izdelajo oblačila, igrače, nova embalaža.
V primerjavi z navadno proizvodnjo papirja, recikliranje zmanjša onesnaženje vode za 35 % in onesnaženje zraka za 74 %. List papirja je mogoče reciklirati štiri do šestkrat preden popolnoma razpade.
Z recikliranjem stekla varčujemo naravne surovine. Z uporabo ene tone starega stekla privarčujemo 700 kg peska in 30 ton nafte.
Z recikliranjem plastike ohranjamo in varujemo naravne surovine (nafta, zemeljski plin), ki se uporabljajo pri njeni proizvodnji in tako pomagamo ohranjati okolje.
Z recikliranjem kovin prihranimo rude kot dragocene naravne surovine, zmanjšamo količino odpadkov na odlagališčih in s tem varujemo okolje. Aluminij in jeklo z recikliranjem ne izgubita svojih značilnih lastnosti. Ne glede na to, kolikokrat ju recikliramo, ostaneta močna in vzdržljiva.