Kobilje 56
9227 Kobilje
Certifikat Mladim prijazna občina je priznanje samoupravnim lokalnim skupnostim, ki uspešno izvajajo ukrepe s področja vertikalnih in horizontalnih mladinskih politik. Tovrstni ukrepi so usmerjeni v integracijo vedno novih generacij mladih v posamezne dele življenja družbe, predvsem pa v spodbujanje čim hitrejšega osamosvajanja.
Certifikat Mladim prijazna občina s štiriletno veljavnostjo se letno podeljuje lokalnim skupnostim, ki jih strokovna komisija prepozna kot mladim prijazne, ker uspešno izvajajo po vsaj en ukrep iz vseh prioritetnih področij mladinskih politik.
S pridobitvijo certifikata se občina, ki se je pri svojem delu na področju mladih sicer že izkazala za uspešno, zaveže, da bo področje mladih še naprej sistemsko urejala in nivo učinkovitosti v štiriletnem obdobju dvignila oziroma ohranila.
V Občini Kobilje si še posebej prizadevamo za spodbujanje priseljevanja mladih (nazaj) na Kobilje, nudimo podporo pri reševanju stanovanjske problematike mladih, pomembni so mladi – aktivni občani, še posebej pa smo se posvetili področju urejanja infrastrukture, ki odgovarja izzivom časa in trendom, predvsem pa zagotavlja varnost mladim kakor tudi vsem ostalim občanom.
Ključne rešitve, ki so v zadnjem času nastale na podlagi sprejetega Razvojnega programa občine Kobilje in so bile odločilne pri ocenjevanju vlog za pridobitev certifikata »Mladim prijazna občina«, so:
- ureditev športno medgeneracijskega centra z umestitvijo zunanjega večnamenskega prireditvenega prostora,
- ureditev pohodnih poti in smerne signalizacije znotraj naselja ter povezava s potmi v naravi, primernimi za sprehode,
- ureditev kolesarske poti, primerne tudi za kolesarjenje mladih družin z otroki,
- za povečanje varnosti udeležencev v prometu tudi ponoči smo posodobili ulično razsvetljavo,
- za dvig varnosti pešcev in kolesarjev ter privlačnosti trajnostne mobilnosti smo pristopili k celostni ureditvi prometne infrastrukture v samem središču Kobilja z vzpostavitvijo varne poti v šolo ter z ureditvijo avtobusnih postajališč in kolesarskih pasov,
- ob energetsko sanirani šoli in vrtcu smo rekonstruirali zunanje igrišče, ki ga uporablja poleg šoloobveznih otrok tudi naša mladina,
- skrbimo za vzdrževanje naravne in kulturne dediščine, tako smo v okviru projektov LAS Pri dobrih ljudeh postavili nadstrešek za staro mlatilnico, uredili gospodarsko poslopje Ritlopove domačije, z novo kuhinjo in centralnim ogrevanjem opremili večnamenski prostor v športno medgeneracijskem centru ter uredili opuščeni glinokop, ki je postal “učilnica na prostem”, kjer ptičje gnezdilnice, netopirnice in hotel za žuželke nudijo zavetje drobnemu živalskemu svetu,
- občina podeljuje denarne nagrade študentom občine Kobilje,
- občina nudi enkratno denarno pomoč za novorojence v višini 1.000 €,
- s subvencijami pa Občina še posebej pomaga mladim in mladim družinam pri reševanju prvega stanovanjskega problema v občini Kobilje. Subvencija se dodeli v obliki enkratne subvencije za kritje skupnih stroškov reševanja stanovanjskega problema. Višina subvencije za posameznega upravičenca znaša do največ 3.000,00 EUR.
Poleg subvencije se upravičencu dodeli še:
a) oprostitev plačila komunalnega prispevka
b) oprostitev nadomestila za stavbno zemljišče za dobo 5 let,
c) subvencija do največ 500,00 EUR v kolikor gre za gradnjo oziroma rekonstrukcijo stanovanjskega objekta na območju občine, ki bi bilo zaščiteno z odlokom, ki ureja varovanje kulturne dediščine;
d) subvencija glede na število otrok v mladi družini ob vpisu prvega otroka v šolo in sicer: en otrok do največ 200,00 EUR, dva otroka do največ 300,00 EUR, trije otroci ali več do največ 500,00 EUR.
Opis ukrepov, ki so podlaga za pridobitev certifikata Mladim prijazna občina: